Tarihçe

Tarihçe

MAHALLE AFET GÖNÜLLÜLERİ ACİL MÜDAHALE DERNEĞİ (MAG AMEDER)

1999 Gölcük depremi sonrasında Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve İsviçre Konsolosluğu (SDC) işbirliği ile "Mahalle Afet Gönüllüsü" sisteminin temelleri atıldı. 2000 yılında Kocaeli ilinde Mahalle Afet Gönüllüleri Projesi kapsamında ilk çalışmalar başladı. Kocaeli ile başlayan çalışmalar Yalova ve İstanbul ilçelerinin mahallelerinde devam etti. 2008 - 2009 yıllarında Maltepe ve Kocaeli ilinde gerçekleştirilen MAG çalıştaylarında projenin Türkiye Afet Sistemi içerisinde sürdürülebilir hale gelmesi için dernekleşme kararı alındı. 2010 yılında Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği (MAG AMEDER) adıyla kuruldu. İlk MAG AME/SAR Ekibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfayesi İBİTEM Biriminin verdiği ileri düzey arama kurtarma eğitimi sonrasında kurulmuştur. 

2014 yılında Beylikdüzü Kaymakamlığı, Beylikdüzü Belediyesi ve Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği ortaklığında gerçekleştirilen projenin İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmesi sonucunda Beylikdüzü Afet Eğitim Merkezi kurulmuştur. MAG AMEDER için akademi özelliği taşıyan bu yerleşkede sürekli Mahalle Afet Gönüllüleri yetişmekte aynı zamanda her yıl eylül ve haziran aylarında 220 saat süren ileri seviye eğitimler verilerek MAG AME/SAR ekipleri kurulmaktadır. Günümüzde yerleşkede eğitimler devam etmekte aynı zamanda ülke genelindeki il temsilciliklerine bağlı MAG ve MAG AME/SAR ekiplerinin eğitim ve koordinasyonunu sağlayan Afet Eğitim ve Koordinasyon Merkezi (AEKOM) konumundadır.

MAG AME/SAR ekiplerimiz Van, Kütahya Simav, İzmir, Kahramanmaraş depremleri, Muğla ve Antalya orman yangınları, Düzce, Kastamonu, Kırklareli, İstanbul, Muğla sel afetleri, birçok kayıp şahıs ile göçük olaylarında AFAD koordinasyonunda aktif görevler almışlardır. 

MAG AMEDER SAMSUN İL TEMSİLCİLİĞİ

MAG AMEDER Samsun İl Temsilciliği 2023 yılında Eren Yaşlı, Ece Araz Yaşlı ve Fatma Üzer Okumuş temsilciliğinde kurulmuştur. 2023 yılının ortalarında şehir merkezine bağlı İlkadım, Atakum ve Canik ilçelerinde Mahalle Afet Gönüllüleri eğitimlerini vererek ilçe ekipleri oluşturulmuştur. İlk ekiplerin oluşmaya başlamasıyla birlikte TRAC Samsun Şubesi ile afet aberleşmesi, Samsun Dalış Kulübü ile Su Altı Arama ve Kurtarma Uzamanlığı, Doğa Yürüyüşü, Düğüm ve Bağlar gibi çeşitli uzmanlık eğitimlerine ve aylık toplantılarına başlamıştır. 

1. ve 2. Dönem Mahalle Afet Gönüllüsü eğitimleri sonrasında ileri seviyede eğitim almak isteyen ve 32 kişiden oluşan ekip ile kentsel arama ve kurtarma alanında hafif seviye akreditasyon eğitimleri için başvuru yaparak sürecin son safhasına gelmişlerdir. 

Bu süreçte Atakum Belediyesi, İlkadım Belediyesi, Çarşamba Belediyesi ve 19 Mayıs Belediyesi ile Mahalle Afet Gönüllüleri yetiştirilmesi adına protokoller imzalamışlardır. Aktif olarak 32 kişiden oluşan ileri seviye eğitimleri almış Acil Müdahale Ekibi (AME) ve merkez ilçelerde 150 kişiden oluşan Mahalle Afet Gönüllüsü (MAG) ekipleri yer almaktadır.

Samsunda her mahallede "Mahalle Afet Gönüllüsü" ekipleri kurana kadar seferberliğimiz devam edecek.

Yaşamak ve Yaşatmak İçin...

Basında Biz